مرگ روزانه ۲۱ هزار کودک فقیر در جهان

سازمان یونیسف، اعلام کرده است که روزانه ۲۱ هزار کودک فقیر در جهان توسط فقر، گرسنگی و بیماری‌هایی که به راحتی قابل پیشگیری هستند، جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش کودک پرس , فقر، گرسنگی و بیماری‌هایی که به راحتی قابل پیشگیری هستند و سایر عوامل مرتبط، قاتلان خاموشی می‌باشند که علیرغم مقیاس وسیعی که در به وجود آوردن فاجعه در جهان دارند، به ندرت در تیتر رسانه‌ها جای می‌گیرند.

 

آیا می‌دانید روزانه ۲۱ هزار کودک فقیر در جهان می‌میرند که شرح آن اینچنین گزارش شده است: در هر ۴ ثانیه، ۱  کودک در حال مرگ است و ۱۴ کودک در هر دقیقه از بین می‌روند؛ ۷٫۶ میلیون کودک در هر سال می‌میرند؛ بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، ۹۲ میلیون کودک به دلیل فقر، گرسنگی و بیماری، از دنیا رفته‌اند.

 

روایت این تراژدی از زبان یونیسف

سازمان یونیسف، به عنوان بخشی از سازمان ملل متحد گزارش داده است:۲٫۵  میلیارد نفر در جهان دسترسی به وضعیت بهداشتی مناسب ندارند؛۱  میلیارد کودک از یک یا چند خدماتی که برای زنده ماندن ضروری است، محروم هستند؛  ۱۴۸ میلیون کودک زیر ۵ سال در مناطق در حال توسعه، دچار کمبود وزن متناسب با سن خود هستند؛ ۱۰۱  میلیون کودک نمی‌توانند به مدرسه ابتدایی بروند؛ ۲۲  میلیون نوزاد از ایمن سازی معمول در برابر بیماری‌ها محروم هستند؛ ۷٫۶  میلیون کودک در سراسر جهان قبل از تولد ۵ خود در سال ۲۰۱۰ درگذشتند؛ ۴ میلیون نوزاد در سراسر جهان در ماه‌های اول زندگی می‌میرند؛ ۲ میلیون کودک زیر ۱۵ سال با HIV زندگی می‌کنند؛ و البته ۵۰۰ هزار زن هر ساله از علل مربوط به بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

 

متاسفانه به نظر می‌رسد که جهان هنوز هم متوجه عمق فاجعه نشده است؛ منطقی است که انتظار برود مرگ و فاجعه در این مقیاس باید جزو اخبار نخست قرار بگیرد اما این مسائل تنها زمانی مورد بحث قرار می‌گیرند که جلسات جهانی تشکیل شود.

منبع:خبرگزاری طنین یاس