12891
۰۳ آبان ۱۳۹۵

چگونه زایمان بدون درد را تجربه کنیم ؟

درد زایمان شدیدترین دردی است که یک زن در طول دوران زندگی اش تجربه می کند.

به گزارش کودک پرس پرس : شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: درد زایمان شدیدترین دردی است که یک زن در طول دوران زندگی اش تجربه می کند که بسیاری از زنان با توجه به زایمان های قبلی خود از انجام زایمان طبیعی خودداری می کنند.
وی اظهار داشت: راه های متفاوتی برای کاهش درد زایمان وجود دارد و یکی از این روش ها آشنا کردن زن باردار با فیزیولوژی زایمان است، بنابراین زنان با شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان که در مراکز بهداشتی سراسر کشور برگزار می شوند از فرآیند تولد نوزاد آگاهی پیدا می کنند.

این متخصص زنان و زایمان در خصوص حضور همسر زن باردار در کلاس های آمادگی پیش از زایمان تصریح کرد: شرکت کردن شوهران همراه با همسرانشان در این کلاس ها سبب می شود زنان درد زایمان را بهتر تحمل کنند و زایمان با موفقیت انجام شود.

نیرومنش با بیان اینکه در زایمان فیزیولوژیک (طبیعی) هیچ گونه مداخله ای صورت نمی گیرد، عنوان کرد: به طور معمول در این روش مسکن تجویز نمی شود و به کمک تنفس های عمیق و تکنیک های آرامسازی زایمان انجام می شود.

وی افزود: یکی از روش هایی که برای کاهش درد زایمان صورت می گیرد تزریق داروهایی مانند پتیدین و مورفین است.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه بی حسی اپیدورال یا اسپاینال نیز از دیگر روش های به کار رفته برای کاهش درد زایمان محسوب می شود، تصریح کرد: در این روش یک کاتتر پلاستیکی خیلی باریک وارد فضای بین مهره ای کمر می شود و اگر این لوله باریک در انتهای ستون فقرات باقی بماند در صورت کاهش اثر دارو به طور مجدد می توان آن را تزریق کرد.

نیرومنش بیان کرد: در تمام مدت انجام بی حس اپیدورال حضور متخصص بیهوشی ضروری است.از آن جایی که در این روش همکاری خانم باردار کاهش می یابد طول مدت درد زایمان افزایش پیدا می کند.

وی عنوان کرد: در افرادی که به کمک بی حسی اپیدورال زایمان می کنند در برخی مواقع لازم است از ابزارهای کمک زایمان مانند فورسپس، وانتوز یا واکیوم استفاده شود که در این روش پس از زایمان درد کاهش پیدا می کند و تزریق مسکن ها نیز متوقف می شود.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه “Tens” یکی دیگر از دستگاه هایی است که برای کاهش درد زایمان استفاده می شود؛ اظهار کرد: این دستگاه امواج الکتریکی از خود ساطع می کند که منجر ترشح مواد مسکن طبیعی از طریق خود بدن می شود، البته اثربخشی این روش نسبت به بی حسی اپیدورال کمتر است.

نیرومنش افزود: استنشاق گاز انتونوکس (کپسول های محتوی دی نیتروژن مونوکسید(گاز خنده) و اکسیژن) نیز به طور قابل ملاحظه ای درد زایمان را کاهش می دهد.

وی توصیه کرد: از آن جایی که سزارین با عوارضی مانند خونریزی های حین عمل و چسبندگی های پس از زایمان همراه است بنابراین زنان باید جز در موارد خاص مانند درشت بودن جنین و وجود بیماری زمینه ای در مادر از انجام سزارین پرهیز کنند.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار