12884
۰۳ آبان ۱۳۹۵

مشکلاتی که سزارین برای کودکان ایجاد میکند .

احتمال خطر برای کودکانی که پس از زایمان سزارین برادران یا خواهرانشان، به روش واژینال متولد شده‌اند، کمی بهتر است.
به گزارش کودک پرس پرس  : همچنین کودکانی که با روش سزارین به دنیا می‌آیند، در حالی که برادر یا خواهرشان به روش واژینال متولد شده‌اند، در مقایسه با خواهر یا برادرانشان، 64 درصد بیشتر احتمال دارد که چاق باشند.
اما  این احتمال خطر برای کودکانی که پس از زایمان سزارین برادران یا خواهرانشان، به روش واژینال متولد شده‌اند، کمی بهتر است.
 به عبارت دیگر، این نوزادان با کاهش خطر 31 درصدی چاقی نوزادی در مقایسه با خواهران یا برادرانشان که به روش زایمان سزارین تکرار شده متولد شده‌اند، روبرو هستند.
این یافته‌ها نشان می دهد که این ارتباط ممکن است یک نتیجه نامطلوب واقعی سزارین باشد و پزشکان و بیماران در هنگام بررسی مزایا و معایب زایمان به روش سزارین، در غیاب اندیکاسیون‌های روشن پزشکی یا مامایی که برای انتخاب روش سزارین در نظر گرفته می‌شود، باید آنها را هم در نظر داشته باشند.
تحقیقات پیشین نیز نشان داده‌اند که ارتباطی میان چاقی در نوزادان و زایمان سزارین وجود دارد، اما واقعا مشخص نیست این ارتباط در نتیجه مخدوش‌کننده‌های باقیمانده رخ می‌دهد یا خیر.مطالعه GUTS، یک کوهورت آینده‌نگر بزرگ از افرادی است که از زمان کودکی تا بزرگسالی پیگیری می‌شوند.این مطالعه دربرگیرنده 22 هزار و 68 فرد است که از 15 هزار و 271 زن متولد شده‌اند. محققان این کودکان را تا سن 20 الی 28 سالگی پیگیری کردند.
در مجموع، 3/22 درصد این افراد به روش سزارین متولد شده بودند. برای همه شرکت‌کنندگان، خطر تجمعی چاقی در تمام طول مطالعه، 13 درصد برآورد شد.
زنانی که تحت زایمان سزارین قرار گرفته بودند، بیشتر احتمال داشت که مبتلا به دیابت بارداری، پره‌اکلامپسی، هیپرتانسیون ایجاد شده در اثر بارداری، سابقه زایمان قبلی به دوش سزارین و شاخص توده بدنی بیشتر پیش از بارداری بوده باشند.

 همچنین زنانی که زایمان‌های پره‌ترم و پست‌ترم داشتند و نوزادانی که با وزن کم موقع تولد یا ماکروزومی متولد شده بودند، هم بیشتر احتمال داشت که به روش سزارین متولد شده باشند.
آنالیزهای بیشتر نشان داد میزان انجام سزارین بین سال‌های 1985 و 1989 در بالاترین حد خود بوده و پس از آن کاهش پیدا کرده است.
در آنالیزهای تعدیل نشده، زایمان سزارین با خطر بیشتر چاقی (نسبت خطر: 30/1) همراه بود. پس از آن محققان آنالیزها را برای مخدوش‌کننده‌های بالقوه تعدیل کردند، از جمله برای سن مادر در زمان بارداری، نژاد، محل زندگی، سال تولد، شاخص توده بدنی پیش از بارداری، قد مادر، دیابت بارداری، پره‌اکلامپسی، هیپرتانسیون ایجاد شده در اثر بارداری، سن بارداری در زمان تولد، وزن موقع تولد نوزاد، مصرف دخانیات در بارداری، زایمان قبلی سزارین، و جنسیت نوزاد.
 پس از انجام تعدیل‌ها در آنالیز، این ارتباط ضعیف شد اما همچنان پس از تعدیل هم معنی‌دار از نظر آماری باقی ماند. در این وضعیت، نسبت خطر به 15/1 رسید. نسبت خطر در مقایسه با کودکانی به دست آمد که به روش واژینال متولد شده بودند. تعدیل‌هایی که برای شاخص توده بدنی پیش از بارداری انجام شده بود، مهم‌ترین فاکتوری بود که مسئول ضعیف شدن رابطه شناخته شد.
نتایج به دست آمده، پس از تعدیل آنالیزها برای طول دوران شیردهی از پستان (نسبت خطر: 15/1) و میزان اضافه وزن در دوران بارداری (نسبت خطر: 10/1) تغییری نشان نداد.
محققان در ادامه به آنالیزهای درون فامیلی در رابطه با روش‌های زایمان پرداختند تا مخدوش‌کننده‌های بالقوه به حداقل میزان خود برسند. با این آنالیزها، محققان می‌توانستند تاثیر عوامل محیطی پس از زایمان و موارد دیگر را حذف کنند.
شانس چاقی در میان نوزادانی که به روش سزارین متولد شده بودند، 64 درصد بیشتر از خواهران یا برادرانشان بود که به روش واژینال متولد شده بودند. این میزان از نظر آماری معنی‌دار در نظر گرفته می‌شد. این ارتباط برای افراد 9 تا 18 سال و برای 19 تا 28 ساله‌ها یکسان بود.
نتایج این مطالعه پیشنهاد می‌کنند، نوزادانی که با میکروبیاتای واژینال و گاسترواینتستینال مادری در تماس قرار می‌گیرند، ممکن است شانس کمتری برای چاق شدن، در مقایسه با زایمان به روش سزارین، داشته باشند.
به منظور ترویج زایمان طبیعی، 714 بلوک زایمان طبیعی در ایران افتتاح شد
به طور همزمان 714 بخش مراقبت‌های پس از زایمان (بلوک زایمان طبیعی ) در کشور به صورت ویدئو کنفرانس از شهرستان فسا افتتاح شد.
این بلوک های زایمانی در اصفهان در بیمارستان های الزهرا (س) و عیسی بن مریم (ع) اصفهان و بیمارستان های شهرضا، مبارکه، نطنز و خوانسار با دو هزار و 470 متر مربع مساحت و 22 میلیارد و 50 میلیون ریال اعتبار بهره برداری شد.
مراسم افتتاح بلوک های زایمانی تک نفره در استان اصفهان در بیمارستان عیسی بن مریم(ع) اصفهان برگزار شد.
سه مدل زایشگاه در دنیا تعریف شده است که شامل سنتی، ال دی آر (LDR) و ال دی آر پی است و بهترین مدل، ال دی آر ( بلوک زایمانی تک نفره ) است که در آن یک اتاق ویژه به مادر باردار برای زایمان تخصیص می یابد.
در زایشگاه های سنتی هر مرحله در یک فضای جداگانه انجام می شود اما در زایشگاه ال دی آر، سه مرحله نخست در یک فضای اختصاصی برای مادر باردار انجام می شود بدین ترتیب امکان حضور همراه با مادر باردار از جمله همسر وی، فراهم شده است.
این در حالی است که نرخ سزارین در استان اصفهان 55.4 درصد است. طرح تحول نظام سلامت از اواسط اردیبهشت سال 93 با هدف کاهش هزینه های درمانی و کیفیت بخشی به خدمات پزشکی و بهداشتی در کشور آغاز شد که تاکید بیشتر آن در یک سال نخست در بخش درمانی و کاهش هزینه های درمان و در سال دوم در حوزه بهداشت بود.
منبع: مهر
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار