12842
۰۳ مهر ۱۳۹۵

مراقبت های پس از زایمان (بخش اول)

رژیم غذایی خانمی كه وضع حمل كرده است، نقش تعیین كنندهای را در سلامت او و نوزاد بازی میكند.

به گزارش کودک پرس پرس  : بارداری با تغییرات جسمی و روانی زیادی همراه است؛ از شكل ظاهری بدن گرفته تا عملكرد ارگانهای داخلی همه دستخوش تغییرات شگفت انگیزی میشوند و زمینه را برای تولد تازه واردی به این دنیا فراهم میكنند. بعد از اتمام عمل زایمان مدتی طول میكشد تا بدن از هر نظر به حالت اولیه خود بازگردد بنابراین مادر نباید توقع داشته باشد ظرف یكی، دو هفته همه چیز درست شود.معمولا شش تا هشت هفته بعد از تولد نوزاد، بدن مادر سازوكار عادی خودش را بازمییابد اما این موضوع بستگی به این دارد كه در هفته های اول بعد از زایمان چطور از خود مراقبت كرده باشد. دكتر كتایون برجیس، جراح زنان و نازایی به شما میآموزد چطور در این روزها از خودتان مراقبت كنید.

بعد از زایمان چه بخوریم ؟
رژیم غذایی خانمی كه وضع حمل كرده است، نقش تعیین كنندهای را در سلامت او و نوزاد بازی میكند. در دوران بارداری مادر علاوه بر تامین نیازهای بدن خود باید نیازهای جنین را هم برطرف میكرد. این ضرورت بعد از تولد نوزاد از بین نمیرود و مادر به علت شیردهی موظف است با همان حساسیت مواد غذایی لازم برای خود و نوزاد را مصرف كند.قبل و بعد از زایمان همه دسته های غذایی باید در رژیم فرد گنجانده شود. لبنیات، پروتئین، نان و غلات، میوه و سبزیجات باید هرروز و مستمر مصرف شوند. باتوجه به اینكه مادر در دوران شیردهی به سر میبرد، بهتر است حتی كمی بیش از قبل لبنیات (به خصوص شیر) بخورد. ضمن اینكه واضح و آشکار است كه مصرف غذاهای مضری همچون فست فودها ممنوع است.

چطور وزن كم كنیم ؟
اگر مادری گروههای اصلی غذایی را در رژیم روزانه اش داشته باشد، دیگر نیازی به دریافت كالری از منبع دیگری ندارد. در اصل بنابراین است كه فرد بعد از زایمان وطی شش ماه به مرور به وزن طبیعی و اولیه پیش از بارداری برسد. بخشی از كاهش وزن زمان تولد نوزاد اتفاق میافتد. جفت، آب، خون و خود جنین از بدن مادر خارج شده و چیزی حدود پنج یا شش كیلوگرم در همین مرحله از وزن مادر كم میشود. در ادامه این خود شما هستید كه باید با مراقبت درست و علمی به تدریج وزنتان را پایین بیاورید.

بستن شكم، شكم را جمع میكند ؟
غالبا تصور میشود كه با بستن شكم آن هم به طور محكم، شكم زائو به اصطلاح جمع یا سفت میشود، به همین دلیل مادر به محض مرخصی از بیمارستان شال محكمی به كمر میبندد؛ درحالیكه طی بارداری و زایمان عضلات دیواره شكم تغییر كرده اند و تنها ورزش میتواند این عضلات را سفت و درنتیجه شكم را جمع كند؛ البته اگر بستن شكم آنقدر محكم نباشد كه بخیه ها را اذیت كند، منعی وجود ندارد و ممكن است در كنار ورزش تا حدی تاثیر بگذارد.

چه ورزشی مناسب است ؟
كسی كه زایمان طبیعی كرده است از همان روز اول میتواند ورزش را شروع كند، ولی در صورت انجام عمل سزارین، تشخیص زمان شروع به عهده مادر است. هر وقت درد و سوزش محل زخم بهبود پیدا كرد، یعنی بدن شما توان ورزش را دارد. از پنج یا 10 دقیقه شروع كنید و كمكم به 20دقیقه ورزش در روز برسید. دراز و نشست ساده، ابتدایی ترین حركتی است كه معمولا همه از عهده اش برمی آیند. میتوانید پاها را سمت شكم خم كنید، كمی نگه دارید و آنها را دراز كنید. تكرار این عمل ورزش محسوب میشود و برایتان مفید است.

با بخیه ها چه كنیم ؟
مراقبت از بخیه ها در هفته اول بعد از زایمان مهم است چون زخم تازه است و اگر عفونت كند یا دچار هر مشكل دیگری شود، سلامت مادر را به خطر میاندازد و مانع از رسیدگی درست او به نوزاد میشود. محل بخیه های زایمان را باید تمیز نگه دارید. به این منظور بخیه ها را روزانه سه بار میتوانید بشویید.

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار