موقعیت فعلی شما : خانه/بارداری هفته به هفته
127540
۲۷ آذر ۱۳۹۶

بارداری هفته به هفته

مراقبت‏ها و مشاوره پیش از بارداری به معنای اقداماتی برای شناسایی و کاهش خطر بیماری‏ها، رفتارها و شیوه ‏های نادرست زندگی است و در بانوان مبتلا به برخی بیماری ها، اهمیت جدی تری می یابد.

سه ماهه اول بارداری:

به گزارش کودک پرس ، در حالت ایده آل، مراقبت دوران بارداری قبل از لقاح با تمرکز بر عادات مغذی غذا خوردن، وزن مناسب، مدیریت مناسب پزشکی مانند دیابت، پرکاری تیروئید، و فشار خون، و پرهیز از سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوء مصرف مواد استمراقبت هاي بهداشتي در بارداري: تغذيه: همانطوريکه اشاره شد در دوران بارداري جنين کاملا وابسته به مادر است و مواد غذايي که مادر مصرف مي کند ازراه جفت به جنين مي رسد. بنابراين تغذيه مناسب مادر باردار علاوه بر تامين سلامت خودش، در سلامت جنين و نوزاد آينده هم نقش مهمي دارد. غذاي روزانه خانم باردار بايد داراي همه گروه هاي غذايي باشد چون استفاده از يک گروه غذايي، همه مواد لازم را تامين نمي کند.

 

گروههاي غذايي عبارتند از :

۱-گروه غلات؛ موادغذايي اين گروه منبع خوبي براي توليد انرژي است. مانند انواع نان مخصوصا نان سبوس دار، برنج، ماکاروني، جو، گندم، ذرت، ضمنا مخلوط غلات وحبوبات مانند عدس پلو و لوبيا پلو منبع خوبي از پروتئين براي مادر باردار است.

۲-گوشت و جانشين هاي آن؛ اين گروه غذايي پروتئين وآهن بدن راتامين مي کنندو موادغذايي موجود در اين دسته براي خون سازي، تکامل سيستم عصبي ورشد جنين لازمند. مانندانواع گوشت قرمز، مرغ، ماهي، تخم مرغ، انواع مغزها(گردو،بادام ،پسته،فندق و…)، انواع حبوبات(عدس،لوبيا،نخودو…)به منظور جلوگيري از سرايت بيماري انگلي حتما بايد گوشت کاملا پخته شود.

۳-شير وفرآورده هاي آن مانند پنير،ماست،کشک؛ مصرف اين مواد هم کلسيم بدن مادر را تامين کرده و هم براي استخوان بندي جنين و شکل گيري واستحکام دندانهاي او در آينده ضروري است. علاوه بر کلسيم اين گروه داراي مواد مغزي ديگري مثل انواع ويتامين هاي آ و ب است.

۴- سبزي ها وميوه ها؛ اين گروه شامل انواع سبزي ها مثل کاهو، هويج، گوجه فرنگي، سيب زميني، جعفري و انواع ميوه هاي تازه و خشک (توت خشک، کشمش ،انجيرو…)است که شامل ويتامين هاي مورد نياز بدن و مقداري آهن هستند. يکي از مهمترين ويتامين هاي مورد نياز بدن ويتامين ث است. مصرف سبزيجات وميوه جات بصورت تازه اين ويتامين را براي بدن تامين مي کند. زيرا طبخ اين مواد ويتامين ث را ازبين مي رود. در مورد مصرف سيب زميني توصيه مي شود ابتدا کاملا تميز شسته شده و با پوست پخته شود. باتوجه به آنچه که گفته شد، مصرف مقدارکافي مواد غذايي حاوي کلسيم، پروتئين، ويتامين C وهم چنين اسيدفوليک در دوران بارداري سلامت مادر و جنين را تامين مي کند. اسيدفوليک ماده اي است که مصرف آن بخصوص در سه ماهه اول حاملگي براي رشد سيستم عصبي جنين لازم است. سبزيجاتي مثل گل کلم واسفناج منبع خوبي براي اسيد فوليک مي باشد.

در بارداري چون مصرف مواد غذايي به تنهايي افزايش نياز مادر به آهن وسايرموادمورد نيازرا تامين نمي کند، مصرف قرص آهن ومولتي ويتامين از شروع ماه پنجم تا سه ماه بعد از زايمان واسيد فوليک از ابتدا تا پايان بارداري توصيه مي شود در خانم هايي که تصميم به بارداري مي گيرند وزمان مشخصي را براي حاملگي خود در نظر دارند، مصرف اسيدفوليک ازسه ماهه قبل ازبارداري تاپايان بارداري توصيه مي شود. توجه: غذاهاي چرب ،شيريني ،مواد تحريک کننده مثل چاي وقهوه در بارداري بايد با احتياط خورده شود. در اين جدول به چند نمونه از غذاهاي داراي مواد مورد نياز بدن اشاره مي شود . روابط زناشويي: تمايل جنسي زنان بارداردرمراحل مختلف حاملگي تغييرمي کند. احساس لذت بيشتر ويا حتي تنفر از داشتن نزديکي دربارداري کاملا طبيعي است .

تمايلات جنسي مردان هم ممکن است تغيير کند. اين احساسات متفاوت اغلب به علت تغييرات هورموني زنان ويا تصورات هر دو طرف در مورد وضعيت جسماني زن باردار وموقعيت خاص او در اين دوران مي باشد. در يک حاملگي سالم ، نزديکي تا قبل از ماه آخر حاملگي ضرري ندارد.مشروط به اينکه راحتي زن رعايت شده و وضعيت قرار گرفتن بدن او طوري باشدکه به شکم وي فشار وارد نشود خانم هايي که در حاملگي هاي قبلي خود سابقه سقط، خونريزي، پارگي کيسه آب وزايمان زودرس دارند، بايد از نزديکي در سه ماه اول وآخر خودداري کنند.

بهداشت دهان ودندان: با توجه به اهميت مراقبت از دندان ها در حاملگي، زن باردار بهتراست در طول بارداري حداقل يکبار توسط دندانپزشک معاينه شود. حداقل يکبار مسواک زدن در روز (قبل از خواب )ضروري است. با پيشرفت حاملگي به علت افزايش هورمون ها ممکن است لثه ها متورم و پر خون شده و خونريزي از لثه ها پيش آيد، اگر خونريزي زياد شده و بيش از چند روز ادامه يابد لازم است با دندانپزشک مشورت شود.

بهداشت روان: آرامش مادر از مسائلي است که امروزه بسيار مورد توجه قرار دارد. ثابت شده است که اضطراب وهيجانات زن حامله بر سلامت جنين تاثير مي گذارد. آرامش رواني مادربخصوص نزديک زايمان اهميت زياذي دارد. پدر خانواده مي تواند بيشترين نقش را در فراهم کردن محيطي آرام و دور از اضطراب براي همسرش داشته باشد. مصرف دارو و…: اکثر داروها مي توانند از جفت عبور کرده و به جنين رسيده و اثرات زيان باري براي جنين ونوزاد ايجاد کنند. از آنجايي که بيشترين اثرات سوء داروها و مواد مضر در سه ماهه اول حاملگي است لذا در اين مدت بايد از مصرف دارو بدون تجويز پزشک، همچنين از کشيدن سيگار يا تنفس در فضاي آلوده به دود سيگار و همچنين انجام هر نوع عکسبرداري پزشکي بدون اجازه پزشک خودداري شود کشيدن سيگار، نوشيدن الکل، مصرف خودسرانه دارودر بارداري براي سلامت مادر ونوزاد خطرناک است.

ورزش: بهترين ورزش در بارداري،پياده روي در هواي آزاد است. خانم باردارمي تواند حدودنيم ساعت درروز وحداقل سه بار در هفته پياده روي کند. راه رفتن باعث تقويت عضلات شکم شده و درماه هاي آخربه راحت انجام شدن زايمان کمک مي کند. انجام تمرينات بسيارساده در بارداري ضمن حفظ اندام مادر در کاهش انقباض عضلات لگن وران وکاهش کمردرد ودردپشت مؤثر بوده ومادر رااز نظر جسمي و روحي براي زايمان آماده مي کند انجام چند حرکت ورزشي ساده در بارداري:  در حالي که زانوها ودستها رابه زمين تکيه داده ايد ،عضلات کمروشکم خودرا به سمت بالا وپايين حرکت دهيد. به پشت دراز کشيده ،زانوها را خم کنيد ودستها را دردو طرف بدن قرار دهيد. در حاليکه نفس هاي عميق وآهسته مي کشيد، عضلات شکم وکمر خودرا به طرف بالا و پايين حرکت دهيد در حاليکه ستون فقرات خودرا راست نگه داشته ايد زانوها رااز هم جداکرده وبه حالت نيمه نشسته درآئيد، سپس به حالت ايستاده برگرديد. اين تمرين را مي توانيد به هنگام کار در منزل مطابق شکل انجام دهيد اجتناب ازتماس با افراد بيمار: ابتلاء مادرباردار به برخي بيماري هاي عفوني مثل سرخچه عوارض متعددي در جنين ايجاد مي کند. لذا زن باردار بايد ازتماس با افراد مبتلا به بيماري هاي عفوني مثل سرخجه وهپاتيت و آبله مرغان دوري کنند. تزريق واکسن بيماري هاي مثل سرخجه وهپاتيت به زنان قبل ازبارداري، از ابتلاءآنان به اين بيماري ها دردوران بارداري جلوگيري مي کند. در صورتي که خانم باردار با افراد مبتلا به اين بيماري ها تماس داشته و قبلا برعليه آن ايمن نشده باشد، حتما بايد با پزشک مشورت نمايد.

 

 

سه ماهه دوم بارداری:

فاصله بین هفتهٔ سیزدهم تا بیست و هفتم بارداری را «ماه عسل» می‌گویند. دلایل این نامگذاری شامل موارد زیر می‌شود: کاهش حالت تهوع، تعادل روحیه و بازگشت محرک‌های جنسی، همچنین احساس اولین تکان‌های جنین، دیگر. فکر می‌کنید دیگر چه تغییراتی روی می‌دهد؟

کاهش حالت تهوع:

با شروع سه ماههٔ دوم، اکثر خانم‌ها می‌بینند که حالت تهوع صبحگاهیشان کم یا کاملاً قطع شده است. اگر هنوز حالت تهوع دارید، با پزشک خود راجع به خوردن بیشتر ویتامین B6، که ثابت شده معده را آرام می‌کند، صحبت کنید. حول و حوش همین زمان ناراحتی دیگری را در شکم خود احساس خواهید کرد؛ درد شکم، که در نتیجهٔ بزرگ شدن رحم و کشیده شدن رباط‌های احاطه کنندهٔ آن روی می‌دهد.

علائم زندگی

در اکثر زمان‌های دورهٔ سه ماه اول کودکتان خیلی آرام رشد می‌کند و بعد از ۱۲ هفته پزشک می‌تواند ضربان قلب او را بشنود. اما حالا علائم فیزیکی دیگری را که نشان دهندهٔ رشد کودکتان است، مشاهده خواهید کرد. بین هفتهٔ ۱۶ و ۲۰ کم‌کم حرکت بچه را در درونتان حس می‌کنید. به سمت سه ماههٔ آخر که پیش می‌روید، تکان‌های پی‌درپی بیشتری را در شکمتان احساس خواهید کرد.

کم آوردن نفس

در این دوره حتی با فعالیت‌های کوچک مثل پیمودن مسافت دستشویی از نفس می‌افتید. با بزرگ شدن رحم به شش‌هایتان فشار وارد شده و عمل دم و بازدم کمی سخت می‌شود. اهمیتی به آن ندهید اما اگر احساس می‌کنید که این حالت شدید‌تر می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

تغییر اندام

در هفتهٔ شانزدهم به احتمال زیاد به خاطر بزرگ شدن خط کمر و پهن شدن مفاصل ران، باید لباس بارداری بپوشید. تا هفتهٔ بیست و هفتم باید ۷٫۵ تا ۱۰ کیلو‌گرم اضافه وزن پیدا کنید البته فقط ۰٫۹ کیلو گرم آن مربوط به بچه می‌شود. در این دوره احتمال دارد سایر پدیده‌های بارداری را نیز مشاهد کنید؛ مانند ترک بارداری. اکثر این ترک‌ها تقریباً کمی بعد از زایمان کم‌رنگ می‌شوند.

تغییرات عاطفی

اگر چه هنوز هورمو‌‌نهایتان فعالیت زیادی دارند، اما بدنتان برای سازگاری با آن‌ها سه ماه را پشت سر گذاشته است، بنابراین شاید برای گریه کردن باید از محصولات اشک آور استفاده کنید. از طرفی با تغییر اندامتان ممکن است بیشتر نگران اثرات بلند مدت بارداری بر بدنتان شوید. برای مبارزه با این مشکل:

لباس جذاب بخرید (این روز‌ها دیگر لباس‌های بارداری زیبا در بازار موجود هستند.)
به ظاهرتان برسید؛ مثلاً ناخن‌هایتان را مانیکور کنید.
از احساس‌تان لذت ببرید.

خواب‌های وحشتناک

همین طور که واقعیت بچه دار شدن برایتان عینی‌تر می‌شود، خواب‌های شما نیز آشفته‌تر می‌شود. به دنیا آوردن یک نوع رزماری ماوراءالطبیعی از نمونه‌های این خواب هاست. این حالت در خانم‌های باردار در این مرحله از بارداری امری عادی است. بنابراین اگر با عرقی سرد بر پیشانیتان از خواب می‌پرید، مضطرب نشوید. وجود کمی اضطراب در شما امری عادی است.

افزایش میزان استروژن

درطول ماه چهارم یا پنجم، ممکن است میل جنسیتان افزایش ناگهانی بیابد. در این دوره بدنتان استروژن زیادی تولید می‌کند: تخمدان‌ها در یک روز به اندازه سه سال یک زن غیر باردار استروژن تولید می‌کنند و از آنجا که حالت تهوع و خستگی سه ماهه اولتان از بین رفته است، احساس تحریک بیشتری می‌کنید؛ برخی از خانم‌ها حتی برای اولین بار ارگاسم‌های چندگانه را تجربه می‌کنند.

شروع ورزش

اگر تهوع و خستگی، شما را از نرمش‌های روزانه‌تان محروم کرده، حالا زمان نرمش‌های ملایم رسیده است. نرمش‌های زیر را انجام دهید:

کِگل

فشار هنگام زایمان را کم می‌کند. احتمال بی‌اختیاری را کم می‌کند. ماهیچه‌‌هایتان را مثل زمانی که سعی می‌کنید هنگام ادرار کردن جلوی ادرارتان را بگیرید، منقبض کنید (موقع ادرار این کار را انجام ندهید، برای انجام این حرکت شکمتان نباید تکان بخورد)، به همین حالت نگه دارید و تکرار کنید.

یوگای پیش از زایمان.

مناسب شما و تغییر اندامتان است. در این فرایند با سایر مادر‌های باردار آشنا می‌شوید.

شنا

شنا و ایروبیک آبی فشار کمی دارند و احساس بی‌وزنی به پاهای خسته‌تان استراحت می‌دهد.

پیاده روی

پیاده روی حتی در اطراف خانه، پمپاژ خون را بهتر کرده و احساس سر زندگی می‌کنید.

احتیاط در ورزش

از نرمش‌های سنگین که عمل بازدم را سخت می‌کنند، اجتناب کنید. این عمل می‌تواند فشار خون را به سطح خطرناکی برساند.
بعد از ماه چهارم یا پنجم، از انجام تمرین‌هایی که باید صاف به پشت بخوابید اجتناب کنید. این وضعیت بر سیاهرگ ورید اجوف، سیاهرگ اصلی‌ای که به کودک خون می‌رساند، فشار وارد می‌کند.
یک ساعت قبل از ورزش غذایی سبک بخورید؛ انرژیتان را افزایش خواهد داد.
مواظب ورزش‌های تعادلی باشید. بدن شما به سرعت درحال تغییر است و درحال انجام دادن حرکت استپ ایروبیک، احساس عدم تعادل خواهید کرد.

 

 

سه ماهه سوم بارداری:

با نزدیک شدن به اواخر بارداری، به یاد داشته باشید که تغذیه و ورزش، فرزند شما را در وزن گرفتن سالم و متناسب کمک می‌کند و خود شما نیز برای زایمان و وضع حمل در بهترین و آماده‌ترین حالت بدنی ممکن قرار داشته باشید. در سه ماهه آخر بارداری خود به نکات ذیل توجه داشته باشید.

 

وعده‌های غذایی سبک اما متعدد
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در طی بارداری هر هفته باید به مقدار ۴۵۰ گرم (یک پوند) وزن اضافه کنید. برای این کار روزانه با مصرف پروتئین و غذاهای دارای کربوهیدرات، ۳۰۰ کالری انرژی بیشتر دریافت کنید. البته به علت فشارهایی که رحم شما بر معده شما وارد می‌کند با خوردن نصف غذایتان احساس سیر شدن کنید. توصیه ما این است که بهتر است به‌جای خوردن ۳ وعده غذایی سنگین، روزانه ۶ تا ۸ وعده غذایی کوچک‌تر داشته باشید. به یاد داشته باشید که در هر صورت شما به مصرف ویتامین‌های بارداری، روزانه ۸ لیوان آب و ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارید.

 

پیشنهاد غذایی عالی برای سه ماهه سوم بارداری

سالمون: مغز جنین شما در سه ماهه سوم به شدت در حال رشد و تکامل است و خوردن غذاهای غنی از امگا ۳ می تواند در این فرایند موثر باشد. ماهی قزل آلا یکی از منابع خوب اسید چرب DHA است که به تکمیل سیستم عصبی جنین کمک می کند.

تخم مرغ: تخم مرغ حاوی ماده ای به نام کولین است که در رشد و تقسیم سلولی دخالت دارد. مطالعات نشان می دهد که در اواخر دوران بارداری میزان کولین کاهش پیدا می کند در حالیکه این ماده مغذی نقش بسیار مهمی در شکل گیری حافظه دارد. علاوه بر این دریافت مقادیر کافی کولین، احتمال اختلالات کبد و پانکراس را در فرزندتان پایین می آورد.

 

عوارض شایع بارداری در ماه‌های هفتم تا نهم

یبوست: یبوست و مشکلات دفع از شایع‌ترین عوارض دوران بارداری است که معملا در اواخر دوره بارداری ایجاد می‌شود. دلیلش هم کاملا مشخص است. شما در این دوران کم‌فعالیت‌تر از قبل شده است و رحم‌تان هم روی روده بزرگ فشار می‌آورد. اگر می‌خواهید از این عارضه پیشگری کنید از میوه‌ها و سبزیجات به ویژه آلو و انجیر غافل نشوید. سعی کنید حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید و نان و غلاتتان را هم از نوع سبوس‌دار انتخاب کنید.

سوزش سر دل: سوزش سر دل در مراحل پایانی بارداری شکایت شایعی است که خیلی از مادرهای چشم انتظار را دچار مشکل می کند. علت این سوزش فشاری است که در نتیجه بزرگ شدن رحم به معده وارد می شود و باعث می شود اسید معده به داخل مری برگردد. محدود کردن مقدار غذایی که در هر وعده می خورید، نوشیدن مایعات بین دو وعده غذایی، پوشیدن لباس های گشاد، آهسته جویدن و لم ندادن برای حداقل سه ساعت بعد از خوردن غذا می تواند در رفع این سوزش موثر باشد.

 

تحرک داشته باشید
تا زمانی که خطر زایمان زودرس شما را تهدید نکند، انجام تمرینات ورزشی در سه ماهه آخر بارداری مانعی ندارد. اگر به انجام تمرینات سخت و سنگین عادت کرده‌اید، در مورد ادامه آن با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید زیرا می‌تواند فشار زیادی به زرد پی (رابط استخوان به عضله) و رباط (رابط استخوان به استخوان) که در اواخر بارداری شُل می‌شوند وارد کند. صرف نظر از حجم تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید، در صورتی که دچار سرگیجه می‌شوید از انجام آن‌ها صرف نظر کنید و یا به اشتراک در کلاس‌های یوگای بارداری، قدم زدن و تمرینات مشابه به آن بسنده کنید. به پیام‌های بدن خود توجه کنید، در صورتی که در تمرینات ورزشی و هر فعالیت دیگری زیاده روی کنید بدنتان شما را مطلع می‌کند.

 

بیشتر استراحت کنید
احساس ناراحتی کردن و زیاد حمام رفتن باعث بروز خستگی زیاد در بدن شما می‌شود. به هنگام خواب از بالش‌های مخصوص بارداری استفاده کنید و بعد از ساعت ۶ عصر کمتر مایعات بنوشید. برای مقابله با خستگی در طول روز، بعد از هر ساعت ۵ دقیقه استراحت کنید. بنشینید و تکیه بزنید و آرام باشید. نفس عمیق بکشید و کمی قدم بزنید.

رابطه جنسی‌تان را ادامه دهید
در صورتی که خطر زایمان زودرس شما را تهدید نکند، برقرار کردن رابطه جنسی و ارگاسم (رسیدن به اوج لذت جنسی) کاملاً بی‌خطر است هرچند در ابتدا ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. اکنون زمان خوبی است که شما و همسرتان از حالت‌های جایگزین مانند دراز کشیدن به پهلوها برای برقرار کردن ارتباط جنسی استفاده کنید.

 

همچنین نکات زیر را هم رعایت کنید:

۱) از انجام چنین کارهایی پرهیز کنید و فعالیت های فیزیکی معمول خود را داشته باشید.

۲) نه دایم استراحت کنید و نه دایم به کارهای سخت مشغول شوید، رعایت تعادل در کارهای زندگی واجب است.

۳) مساله دیگر رفتن به سفر است. سفر کردن با خودروی شخصی در این جاده های پرترافیک، یعنی نشستن طولانی مدت و تجمع خون در پاها و ایجاد لخته در عروق پا که به دنبال آن خطرات جدی مانند آمبولی در پی خواهد داشت. اگر در کنار این، اتفاقاتی چون ترمزهای ناگهانی، وجود دست اندازها و خدای ناکرده تصادفات را هم در نظر بگیریم، می بینید که منطقی است از سفر صرف نظر کنید. چرا که خانم های باردار به ضربه ها حساس تر هستند و حتی ضربه ای نه چندان جدی می تواند در ایام تعطیلی دردسرساز شود. خوب است به مسافرت های درون شهری یا مقاصد نزدیک بروید.

هر یک ساعت از ماشین پیاده شوید و قدم بزنید تا خطرات ذکر شده پیش نیاید. سفر با هواپیما هم را در هفته های آخر حاملگی به هیچ وجه توصیه نمی شود، شاید اگر سفر اورژانسی پیش بیاید (که بعیداست!) بهترین وسیله را قطار بدانیم که امکان قدم زدن در آن باشد، البته باز هم در مسافت طولانی ، امکان تکان و ضربه ها وجود دارند. برای همین اغلب خانم های باردار در شهر می مانند و مشغول دید و بازدید می شوند. باز هم ذکر نکاتی را در این قسمت ضروری می دانم.

۴) استفاده زیاد از شیرینی ها و قند و داشتن وزن بالا شما را مستعد به دیابت حاملگی می کند و یا آن را در شما آشکار می کند.

۵) نکته مهم دیگر، مسمومیت حاملگی است که در سه ماهه آخر شایع تر است. خوب است علایم هشداردهنده را بشناسید، اگر ناگهان در عرض دو تا سه روز دچار ورم شدید، اگر سردرد غیرعادی که بیشتر متمرکز در ناحیه پیشانی است گرفتید، اگر با تاری دید، درد ناحیه معده یا سوزش آن و افزایش فشارخون مواجه شوید، حتما آنها را جدی گرفته و به مراکز درمانی مراجعه کنید.

۶) در تغذیه خودتان دقت کنید. افراط در مصرف آجیل و شیرینی، افزایش وزن و زایمان سخت را به شما تقدیم خواهد کرد که به طور قطع، انتظارش را ندارید. سلامت و شاد به استقبال سال جدید بروید.

یکی از مشکلاتی که خانم‌های باردار در ۳ ماهه آخر بارداری با آن روبه‌رو هستند، مساله عفونت ادراری و یبوست است. اول بفرمایید دلیل بروز این مشکل چیست و بعدش بگویید که برای مقابله با آن باید چه کار کرد؟

سیستم دفاعی بدن مادران به خاطر اینکه عکس‌العمل طبیعی در قبال رشد طبیعی جنین از خود نشان ندهد، فعالیت‌اش کمتر شده و از توان‌اش کاسته می‌شود. به همین دلیل توجه به بهداشت فردی، بهداشت غذا و بهداشت محیط در این ۳ ماهه آخر باید افزایش یابد چون عدم توجه می‌تواند به عفونت منجر شود.

در ضمن، برای اینکه عضلات مقاومت شدیدی در قبال افزایش حجم رحم پیدا نکنند و رحم، جنین را به بیرون نراند، آنزیم‌ها روی عضلات تاثیر گذاشته و سبب کندی عمل آنها می‌شوند. این مساله بر عضلات دستگاه گوارشی، یعنی معده و روده هم تاثیر گذاشته و در نتیجه ماندگاری غذا و عبور آن از دستگاه گوارش به طول می‌انجامد. همین مساله در نهایت به خشکی مزاج منجر می‌شود. برای پیشگیری باید در تغذیه روزمره از آب کافی، سبزیجات و میوه‌ها و نان‌های سبوس‌دار کمک گرفت و خانم باردار باید توجه داشته باشد چه احساس دفع داشته باشد و چه نداشته باشد، حتما در ساعات معینی روی توالت‌فرنگی بنشیند تا این حرکات روده ‌ای تا حدی تقویت شود. البته این مشکل را با مصرف سبزی و میوه در فصل تابستان و بهار و با استفاده از خشکبار مانند آلو، برگه زردآلو و هلو خیس‌کرده در زمستان قبل از خواب و صبح‌ها به شکل ناشتا می‌توان برطرف کرد.

با ترش‌ کردن‌های مکرری که حالت تهوع ایجاد می‌کند، چه باید کرد؟

در ۳ ماهه آخر حاملگی چون حجم ضمایم بارداری افزایش می‌یابد، طبیعتا فشار خیلی زیادی به دستگاه گوارش وارد می‌شود و دستگاه گوارش که فضای لازم برای فعالیت ندارد توان قبلی خود را نداشته و همین امر سبب افزایش اسیدیته معده می‌شود و چون هورمون‌ها عضلات را شل کرده‌اند، احتمال اینکه مقداری از اسید معده از طریق اسفنگتر ورودی مری به معده ودوباره به مری بازگردد و سبب ترش کردن شود، زیاد است.

بنابراین بهتر است غذا در دفعات متعدد و در مقادیر کم میل شود و هر بار کاملا جویده و با بزاق آغشته شود و در میان غذا هم آب مصرف نشود زیرا ورود مکرر محتویات اسیدی معده به مری می‌تواند سبب التهاب مری، تنگی مری و زخم در این ارگان شود.

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

جدید ترین