12544
۰۱ آبان ۱۳۹۵

اختلالات خواب کودکان نشانه بیماریست.

اختلال خواب شایعترین مشکل رفتاری در بین کودکان است و تقریبا از هر پنج مراجعه کودک به پزشک یک مورد مربوط به مشکلات خواب می باشد.

به گزارش کودک پرس پرس : اختلال خواب شایعترین مشکل رفتاری در بین کودکان است و تقریبا از هر پنج مراجعه کودک به پزشک یک مورد مربوط به مشکلات خواب می باشد.

یک روانشناس کودک گفت: اختلالات خواب در کودکان می‌تواند نشانه بیماری‌های روحی مانند افسردگی یا برخی بیماری‌های جسمی مانند مشکلات خونی و تیروئید باشد.

دریا صدیقی مشاور و روانشناس کودک درباره اختلالات خواب در کودکان اظهار داشت: اختلال خواب شایعترین مشکل رفتاری در بین کودکان است و تقریبا از هر پنج مراجعه کودک به پزشک یک مورد مربوط به مشکلات خواب می باشد.

انواع اختلال‌های خواب در کودکان شامل بی خوابی، پرخوابی، اختلالات تنفسی وابسته به خواب، دندان قروچه، کابوس و هراس شبانه واختلال شب‌گردی است.

این اختلالات می توانند در اثر بیماری‌های جسمی یا اختلالات روانی، عوامل ژنتیکی، عوامل استرس زای محیطی و مشکلات روانی به وجود بیایند که حدود 20 تا 30 درصد کودکان در مرحله ای از رشد خود این اختلالات خواب را تجربه می‌کنند.

وی گفت: سیکل خواب كودكان در سنين مختلف متفاوت است و در اكثر موارد والدين به دليل ناآشنايي با اين موضوع كودک خود را دچار بي‌خواب اطلاق نموده و از پزشک درخواست تجويز داوری خواب آور می‌کنند.

سیکل خواب كودكان در زمان نوزادی كاملاً با اطفال بزرگتر متفاوت است و يك نوزاد، اكثر اوقات روز را در خواب به سر مي برد، گاهي اوقات مادر با ناديده گرفتن چرت زدن هاي نوزاد در روز، آنها را جز خواب وي به حساب نياورده و او را بی خواب و یا بدخواب تصور می‌کند.

گاهي اوقات دليل بی قراری، بدخوابی و گريستن هاي نوزاد ناآشنايی مادر با طرز صحیح شيردادن وی و حفظ نظافت جسماني اش است كه با رفع اين مشكلات خواب وی منظم می شود.

این روانشناس کودک اظهار داشت: يكي از مسائل ايجاد مشكل در خواب كودكان حل نشدن استرس های روزانه آنان است كه با همراهی اين مشكلات به رختخواب، وی دچار كابوس شبانه يا وحشت شبانه می شود.

وی با بیان اینکه اختلال خواب می تواند نشانه بیماری‌هایی مانند افسردگی در كودک و بيماري هاي جسمی از جمله اختلالات تيروئيدی و خونی باشد که اختلال خواب را در کودک ایجاد می کند، تاکید کرد: والدین باید توجه کنند اگر بروز این اختلالات به مدت سه هفته و بیشتر و به صورت مداوم تکرار شود و این اختلالات در یکی از عملکردهای روزانه فعالیتی و تحصیلی کودک مشکل به گونه ای که کودک در طول روز خواب آلوده باشد، ایجاد کند والدین باید در جهت درمان آن سریعا اقدام کنند.

صدیقی در خصوص درمان اختلالات خواب در کودکان گفت: هرکدام از انواع اختلالات خواب درمان خاصی دارند، اما به طور کلی باید گفت زمانی مشخص و مناسب را برای خواب فرزندان انتخاب کنید، به اطفال خود اجازه دهید که آزادانه و تنها بخوابند، اگر آنها سروصدا کردند، سریعاً با آنها برخورد نکنید و البته در کنار این عمل آنها را تنها نگذارید و محیط اطراف را ساکت نگه دارید، این امر می تواند به کودک یاد دهد که شب با روز متفاوت است و او باید شب‌هنگام استراحت کند.

یکی از اصول اساسي درمان اختلالات خواب «استقلال آموزي» به كودك است تا بتوانند به طور مستقل و بدون كمك و حضور والدين با آرامش به خواب بروند که البته نوشیدن یک لیوان شیر ولرم یا شیر موز قبل از خواب سبب ایجاد خواب راحت را برای کودک می‌شود.

والدين بايد توجه داشته باشند كه اختلالات خواب معمولاً با افزايش سن كاهش پیدا می کند و با بکارگیری توصيه‌هاي روان‌شناس و روان‌پزشکان در این زمینه می‌توان رفع اختلال خواب آنان را تسريع کرد و در صورتی که این راهکارها موثر نبود، روان درمانی و درمان رفتاری گزینه های مناسبی برای درمان هستند که از ميان روش‌هاي مختلف درمان اختلالات خواب كودكان، چهار روش «دارو درمانی»، «روان تحليل‌گری»، «خانواده درمانی» و «رفتار درمانی» روشهای موفق‌تری هستند.

منبع: نینی بان
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.