12035
۲۴ آبان ۱۳۹۵

تازه ترین دستاورد ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

دبیر علمی بخش ترمیمی و زیبایی یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، نسبت به رعایت سلامت دندان ها تا سن ۲۲ سالگی برای جلوگیری از پوسیدگی در سنین بالاتر، تاکید کرد.
به گزارش کودک پرس پرس : دکتر منصوره میرزائی با تاکید بر لزوم آموزش های گسترده وفراگیر  در زمینه رعایت اصول بهداشت دهان و مراقبت از دندان ها گفت: بهترین سن برای شروع آموزش اصول بهداشت دهان و دندان قبل از ۷ سالگی است. بنابراین لازم است دندانپزشکان و بهداشت کاران دهان و دندان دانش آموزان را به صورت دوره ای در مدارس آموزش دهند.
این متخصص ترمیمی و زیبایی افزود: زمانی که پوسیدگی در سنین پایین بویژه در اولین دندان مولر دائمی رخ می دهد، برخی والدین تصور می کنند این دندان شیری است و به آن توجه نمی کنند و کودک دندان دائمی خود را از دست می دهد. این مسئله سبب بروز مشکلات دیگری در آینده از جمله نیاز به پروتز دندانی، ایمپلنت یا ارتودنسی به دلیل انحراف دندان های دیگر به سمت جای خالی دندان کشیده شده، می شود.
میرزائی ادامه داد: بیشترین مشکلات بیماران در حوزه دندانپزشکی ترمیمی، ناشی از عوارض باقی مانده از پوسیدگی دندان ها در دوران کودکی است، اگر فردی تا سن حدود  ۲۲ سالگی دچار پوسیدگی های دندانی نشود، پس از این دوران حفظ سلامت دندان ها راحت تر می شود. بیشتر بیماران در سنین بزرگسالی تاوان عدم رعایت اصول بهداشتی در سنین کودکی را می دهند.
وی اظهار داشت: در بعضی  از کشورها میزان پوسیدگی کودکان درحد صفر است زیرا آنها هزینه زیادی را در زمینه پیشگیری هزینه می کنند اما در کشور ما هزینه ها بیشتر صرف درمان می شود که بسیار سنگین تر از هزینه های پیشگیری است.
میرزائی ادامه داد: مطالعات نشان می دهند که میزان پوسیدگی های دندانی در مقابسه با ۲۰ تا ۳۰ سال قبل در کشور ما تغییر چندان نداشته است، افزود: رفع این مشکل نیازمند یک بسیج همگاتی است تا بتوان میزان پوسیدگی ها را کاهش داده و از بروز آن پیشگیری کرد. بنابراین بهترین و موثرترین قدم ها را می توان در مدارس برداشت و در همین راستا لازم است معاینات دوره ای از مدارس آغاز شود تا در صورت مشاهده مشکلی به دندانپزشکان ارجاع داده شود.
وی با اشاره به اینکه وضعیت پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی نیز در کشور ما ضعیف است، ادامه داد: دولت باید در زمینه پیشگیری کمک کند و سازمان های بیمه گر هزینه های خدمات دندانپزشکی را حداقل تا سن دبیرستان به خوبی پوشش دهند.
میرزائی افزود: پیشگیری از پوسیدگی  در بخش ترمیمی نیز  جایگاه خاص خود را دارد اما از آنجایی که کارکردن در حوزه پیشگیری به علاقه وعشق  دندانپزشک بستگی دارد و زمینه اقتصادی آن کمتر است، بیشتر دندانپزشکان چندان علاقه ای به فعالیت در این زمینه ندارند.
وی ادامه داد: اگر افراد به مسئله پیشگیری اهمیت بدهند و اصول بهداشتی دندان ها را رعایت کنند، می توان از کشیده شدن دندان ها پیشگیری کرد؛ اما متاسفانه در این زمینه کمتر کار شده و علاقه به این رشته کم است و لازم است که دولت نیز در این زمینه کمک کند تا بتوان در این زمینه بیشتر کار کرد و میزان پوسیدگی ها را کاهش داد.
میرزائی گفت: البته کارهایی انجام شده اما وضعیت به گونه ای نیست که بتوان گفت میزان پوسیدگی های دندانی نسبت به ۱۰ سال قبل کاهش چشمگیری  یافته است.
وی در خصوص یازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران نیز، اظهار داشت: موضوع اصلی کنگره امسال دندانپزشکی دیجیتالی است که در رشته ترمیمی جایگاه خاص خود را پیدا کرده به خصوص در ۱۰ سال اخیر که جایگاه ویژه ای را در حوزه جستجوی مقالات وکتاب ودسترسی به اطلاعات بزرگان  واساتید دندانپزشکی، تشکیل پرونده بیماران، قالب گیری ها، بیلیچینگ، رادیوگرافی، انتخاب رنگ دندان ها، وقت دهی به بیماران و… پیدا کرده است و به طور کلی تکنولوژی درحال حرکت به سمت دیجیتالی شدن است و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم و سعی می کنیم با علم روز پیش برویم.
میرزائی گفت: تازه ترین دستاوردها در زمینه ترمیمی، باندینگ ها (مواد چسبنده) و روش های جدید  درمانی هستند که هر روز درحال توسعه اند. این مواد در زمینه ترمیم ها، چسباندن  روکش  به دندان ها و غیره به کار می روند و استفاده از آنها کار را برای دندانپزشکان آسان تر می کند.
به گفته وی، بسیاری از ترمیم ها که در گذشته  با روشهای پیچیده  انجام می شد، با به وجود آمدن تکنیک های جدید راحت تر شده و ماندگاری آنها بیشتر شده است و باندینگ ها جایگاه خود را در بخش های مختلف ازجمله در بخش پروتز، کودکان، اندو، پروتز و ارتودنسی و…، پیدا کرده اند.
یازدهمین کنگره سالانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی ماه ۹۵ در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود
به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار