موقعیت فعلی شما : خانه/مشکلات تربیتی/مقالات
11578
۲۰ مهر ۱۳۹۵

دلبستگی کودکان زیر دو سال را جدی بگیرید!

دلبستگی کودکان یعنی اینکه کودک نسبت به یک فرد وابسته است و از او احساس امنیت کسب می کند!

به گزارش کودک پرس پرس :امروزه بسیاری از کودکان به دلیل مشغله کاری مادر به مراکز نگهداری از کودک مانند مهدکودک ها و یا به دست پدربزرگ و مادربزرگ هایا اعضای خانواده و فامیل سپرده می شوند. نگهداری از کوک شرایط خاصی دارد و مواردی است که باید به آنها دقت کرد تا هم کودک و هم والدین و هم شخصی که از کودکان نگهداری می کند، آسیب نبینند.
پیش از این در مورد چند نکته مهم که رعایت آنها هنگام سپردن کودک به دست هر شخصی برای نگهداری مهم است، پرداختیم و در این مطلب قصد داریم به یکی دیگر از این مسائل بپردازیم. موضوع شایعی که در مورد نگهداری از کودکان وجود دارد، این است که اغلب مادران شاغل ترجیح می دهند که کودک شان را به دست پدربزرگ و مادربزرگ یا افرادی از فامیل بسپارند چون مراکزی مانند مهدکودک ساعت کاری محدود دارد.برای مادر شاغلی که روزی 8 ساعت کار می کند و بعد هم خسته از کار باید به امور خانه رسیدگی کند، ترجیح این است که کودک زمان بیشتری را نزد دیگران بمانند تا آنها بتوانند در آرامش و راحتی به کارهای دیگرشان نیز رسیدگی کنند.
اما آیا این دوری طولانی مدت از مادر به ضرر کودک نیست؟
این سوالی است که محمد رضابیگی، روانشناس بالینی به آن پاسخ می گوید: وقتی کودک به صورت طولانی مدت از مادر دور باشد و به دست شخص دیگری برای نگهداری سپرده شود، این تصور برایش به وجود می آید که نقش مادری به عهده شخص دیگر گذاشته شده است. در حقیقت او فکر می کند که آن شخص دوم حالا مادر اوست. در این شرایط مهم ترین موضوعی که بروز می کند، بحث دلبستگی است.
نیاز به مادر و احساس دلبستگی در دو سال اول زندگی کودک نیازی جدی است
این روانشناس بالینی در مورد توضیح این واژه می‎گوید:
دلبستگی یعنی اینکه کودک نسبت به یک فرد (مادر) وابسته است و از او احساس امنیت کسب می کند. کسی که همیشه می تواند در پناهش در امان باشد و اگر او را در کنار خود نبیند احساس خطر می کند. این احساس از زمانی که کودک یک جنین است و در رحم مادر نگهداری و محافظت می شود در او شکل می گیرد. به همین دلیل دلبستگی یک احساس بسیار قوی و مهم است که اگر نادیده گرفته شود آثار سوئی که از خود به جا می گذارد تا سالیان سال جبران شدنی نیست و حتی در مواردی وقتی فرد به میانسالی هم می رسد می توان نشانه های آسیبی که از این موضوع خورده را در او مشاهده کرد.
محمد رضابیگی در نهایت تاکید می کند:
نیاز به مادر و احساس دلبستگی در دو سال اول زندگی کودک نیازی جدی است و توصیه ما این است که مادران حتما این مدت را با کودک خود به صورت تمام وقت بگذرانند. بعد از دو سالگی کودکان به میزانی از درک می رسند و دلبستگی به مادر را پیدا کرده اند و به دنبال جایگزینی برای مادر خود نیستند. اما قبل از این سن هر کس دیگری که به جای مادر مراقبت از آنها را به عهده می گیرد، برای کودک احساس ناامنی را به همراه می آورد و دید خوبی به آن شخص ندارد. حتی حس لامسه کودک نیز قبل از دو سالگی تکامل پیدا نکرده است. بنابراین اگر قبل از دو سالگی کودک را مخصوصا به صورت طولانی مدت به شخص دیگری بسپارید، دلبسته آن شخص می شود در حالی که این دلبستگی همیشه ناقص می ماند و نمی تواند مانند دلبستگی به مادر برای کودک احساس امنیت و آرامش را به همراه بیاورد.

 

منبع:اکاایران

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین اخبار