11046
۱۶ مهر ۱۳۹۵

بیش فعالی ، نشانی از افسردگی کودک

علائم افسردگی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و چنانچه گوشه گیری و انزوا یکی از علائم افسردگی بزرگسالان تلقی می شود، در کودکان با فعالیت زیاد مشاهده شده که گاهی با پیش فعالی نیز اشتباه گرفته می شود.

به گزارش کودک پرس پرس : همانطور که گوشه گیری و انزوا از علائم افسردگی در بزرگسالان تلقی می شود،بیش فعالی نیزدر کودکان یکی از علائم افسردگی محسوب می شود،پسران بیشتر از دختران دچار این حالت می شوند،هول دادن و گاز گرفتن نیز از نشانه های افسردگی درکودکان است

علائم افسردگی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است و چنانچه گوشه گیری و انزوا یکی از علائم افسردگی بزرگسالان تلقی می شود، در کودکان با فعالیت زیاد مشاهده شده که گاهی با پیش فعالی نیز اشتباه گرفته می شود.

شیوع اختلالات رفتاری در پسران و دختران متفاوت است و طبق آمار اختلالات رفتاری مانند افسردگی کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما در بزرگسالی عکس این قضیه صادق است و زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند.

در کودکی عوامل ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند، اما در بزرگسالی عوامل محیطی در شکل گیری اختلالات روانی مؤثرتر هستند، بنابراین تأثیر محیطی بر زنان در بزرگسالی موجب ابتلا به افسردگی می شود. از طرفی مردان به علت اشتغال، کمتر علائم اختلالات روانی را نشان می دهند.

نوار مغزی در کودکان نشان می دهد که امواج تتا در بیداری در کودکان طبیعی است در حالی که این امواج در بزرگسالی علامت اختلال روانی است. در رفتارها نیز این تفاوت ها دیده می شود. مثلاً برخی کودکان و حتی بزرگسالان ممکن است الگوی غذا خوردنشان در دوران افسردگی افزایش پیدا کند که یکی از دلایل آن محرومیت دهانی در دوران شیرخوارگی است.

اگر کودکان در این دوران به شیوه نادرستی از شیرخوردن گرفته شوند، در بزرگسالی برای برگشت به آن دوران که دوران امنیت تلقی می شود، به غذا خوردن که فعالیتی لذت بخش است، پناه می برند.

«هول دادن» و «گاز گرفتن» جزو رفتارهایی است که در کودکان مبتلا به افسردگی دیده می شود. از منظر هیجانی نیز باید گفت تغییر هیجانی، بر شناخت کودک نیز تأثیر می گذارد زیرا مغز به صورت یکپارچه عمل می کند و وقتی یک منطقه از آن دچار مشکل شود به نقاط دیگر نیز تسری پیدا می کند.

 

 

منبع: دکترسلام 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر:
نام:
ایمیل:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.