رتبه اول خراسان رضوی در غربالگری تنبلی چشم

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت: طرح غربالگری تنبلی چشم از جمله طرح‌های استخوان‌داری است که دوره جوانی را پشت سر گذاشته و انصافا جزء طرح‌هایی بوده که همیشه برنامه داشته و عملیاتی بوده است.
به گزارش کودک پرس ,دکتر مسعود هنربخش در جشن افتتاحیه طرح پیشگیری از تنبلی چشم در خصوص دستاوردهای این طرح که در مجتمع خدمات پیشگیری جویندگان سلامت مشهد برگزار شد، با اشاره به رتبه اول خراسان رضوی در غربالگری تنبلی چشم در کشور، عنوان کرد: سال گذشته بیش از ۲۲۲ هزار کودک که بیش از ۶۵ درصد جامعه هدف ما را تشکیل می‌دادند، غربالگری شدند.
وی در خصوص نتایج این غربالگری، اظهار کرد: به دنبال این غربالگری ۱۱۶۵ مورد کودکان مشکوک به تنبلی چشم شناسایی شدند.
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی اضافه کرد: به دلیل اثربخشی طرح غربالگری در سایر موارد نیز از این طرح استفاده شده است.
هنربخش ادامه داد: طرح غربالگری شنوایی، غربالگری اضطراب کودکان و پس از آن طرح غربالگری ژنتیک از نتایج اثربخشی این طرح بوده است.
وی با پیش‌بینی پوشش ۷۴ درصدی جامعه هدف در سال پیش رو، عنوان کرد: در سال گذشته پوشش ما حدود ۶۵ درصد جامعه هدف بود و امسال پیش‌بینی حدود ۱۰ درصد بیشتر است.
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هر چقدر مراکز غیر دولتی در بحث پیشگیری راه‌اندازی شود فرهنگ پیشگیری بهتر معرفی خواهد شد.
دکتر عباس عظیمی، رئیس انجمن اپتومتری خراسان رضوی نیز در این مراسم، اظهار کرد: کشور ما در بین کشورهای شرق مدیترانه در اپتومتری هم در غربال و هم در درمان از وضع بسیار مطلوبی برخوردار است.
وی اضافه کرد: انجمن با بیش ‌از ۳۰۰ عضو فعال برای هر قدمی که برای پیشگیری برداشته شود آمادگی خود را اعلام می‌کند.
عظیمی در پاسخ به این سوال که آیا درمان تنبلی چشم امکان‌پذیر است، عنوان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته در صورتی که تنبلی چشم در سال اول تشخیص داده شود تاثیر به سزایی در درمان آن خواهد داشت.