سر کودک «مجسمه باربر» سرقت نشده!

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: سر کودک «مجسمه باربر» توسط فردی ناشناس عامدانه تخریب شده و به زودی توسط سازنده مجسمه مرمت خواهد شد.

به گزارش کودک پرس ,در خیابان ناصرخسرو مجسمه‌ای به نام‌های «گاری‌چی» یا «گاری‌کش» دیده می‌شود که سال ۱۳۹۰ در محل کنونی نصب شد و در آبان‌ ماه ۱۳۹۳ مرمت شد.

 

 

 این مجسمه که توسط «منصور آذری قلعه‌جوق» در سال ۱۳۸۸ ساخته شده است، روز گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و برخی اذعان داشتند که سر مجسمه باربر به سرقت رفته است.

 

 

 سیدمجتبی موسوی در این باره اظهار داشت: این مجسمه مرد باربری است که پسر بچه‌ای که به نظر می‌رسد فرزند خودش است، روی گاری نشسته و درس می‌خواند. متأسفانه سر کودک آسیب دیده که با هنرمند این اثر آقای آذری هماهنگ کردیم تا کار را مرمت کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مجسمه «گاری‌چی» یا «گاری‌کش» چند سال است نصب شده، احتیاج به مرمت دارد باید تعمیر اساسی شود.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: مجسمه‌های شهری با متریال‌های مختلف ساخته شده‌اند که بعضی آسیب‌پذیرتر هستند. جنس مجسمه «گاری‌چی» فایبرگلاس است و با ضربه شدیدی که به آن وارد شده، آسیب دیده است؛ از طرفی به دلیل گذشت زمان و شرایط آب و هوایی آسیب‌هایی به آن وارد شده بود.

وی درباره شایعاتی مبنی بر سرقت سر کودک «مجسمه باربر»، یادآور شد: سر مجسمه آن هم از جنس فایبرگلاس به درد کسی نمی‌خورد؛ این مجسمه عامدانه تخریب شده است. البته این اتفاق فقط شامل کشور ما نمی‌شود بلکه در خیلی از کشورهای اروپایی که در مجسمه‌سازی از ما جلوتر هستند، این اتفاق سابقه دارد.

موسوی در پایان خاطرنشان کرد: تخریب اموال عمومی از جمله سطل زباله، نیمکت‌های شهری و حتی خودروهایی که در کنار خیابان پارک می‌شود، مسائلی است که باید از  جنبه‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی به آن پرداخته شود.

منبع:خبرگزاری ایسنا