196620
18 فوریه 2019
اولین تغذیه نوزاد، تماس زود هنگام با مادر است

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه اولین تغذیه نوزاد، تماس زود هنگام با مادر است، گفت: شناخت اهمیت واجرای برنامه تماس پوست با پوست مادر و نوزاد ظرف نیم ساعت اول تولد (ترجیحاً ۵ دقیقه اول) و تداوم آن تا یک ساعت از مهم‌ترین برنامه‌های بیمارستان‌های دوستدار کودک است.

به گزارش کودک پرس ، مهدی ذکائی، اظهار کرد: اهمیت تغذیه مطلوب شیرخواران و کودکان خردسال برای بقا رشد و تکامل آنها به خوبی شناخته شده و به عنوان یک موضوع مهم بهداشت عمومی در طول دهه‌های گذشته پذیرفته شده است.

وی با اشاره به فواید شیر مادر، تصریح کرد: شیر مادر برای شش ماه اول عمر، فواید بی‌نظیری را به شیرخواران و مادران اعطا می‌کند و همچنین برای کودکانی که زودتر و نارس متولد می‌شوند مناسب‌ترین غذا است.

مدیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه جان بیش از یک و نیم میلیون نوزاد با شیر مادر نجات پیدا کرده است، افزود: شیر مادر، روابط عاطفی مادر و شیرخوار را ارتقا می‌بخشد، تکامل احساسات و روابط خویشاوندی مطلوب را در کودکان پرورش می‌دهد و ابتلاء زنان را به سرطان‌های پستان، رحم، تخمدان و پوکی استخوان کاهش می‌دهد.

 

وی بیان کرد: تعدادی از بیماری‌های کودکان با تغذیه شیر مادر بهبود می‌یابد از جمله کم‌کاری مادرزادی تیروئید،اوتیت حاد و مزمن، عفونت ادراری، پوسیدگی دندان‌ها و نیاز به ارتودنسی، رفلاکس معده به مری، برفک، یبوست و دل درد و سو تغذیه، که معمولاً در این کودکان کمتر مشاهده شده است.

ذکائی گفت: رشد و تکامل بهتر، وزن گیری بهتر و قد بلندتر، محافظت معده به دلیل وجود ویتامین E در شیر مادر، تکامل فک، صورت، هضم بهتر غذا به دلیل آنزیم‌ها و غیره در کودکانی که شیر مادر می‌خورند بیشتر دیده می‌شود.

وی عنوان کرد: شیر مادر دارای مزایای بی‌شمار دیگری از جمله حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک است و همچنین برای خانواده و جامعه نیز به صرفه است.

 

ذکائی یادآور شد: شروع به موقع غذاهای کمکی مناسب، کافی و سالم از پایان شش ماهگی به رفع کمبودهای رژیم غذایی و تأمین نیازهای شیرخواران در این سن کمک کرده و تداوم تغذیه با شیر مادر در دو سال اول عمر، سلامت جسمی و روانی شیرخواران و مادران را به ارمغان می‌آورد.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین