موقعیت فعلی شما : خانه/فرهنگ و رسانه
209820
04 آذر 1398
آیا لالایی بهترین ترانه برای کودک است؟

لالایی؛ راهی برای انتقال فرهنگ و تمدن یک ملت به کودکان

به گزارش کودک پرس ،

مطلبی بسیار مهم، تأثیرگذار و با ارزش در مورد لحظات قبل از خواب کودکان وجود دارد. لحظاتی که احساسات به شدت با لحن و اشعار گره خورده اند؛ لحظات لالایی خواندن مادر برای کودک دلبندش. شخصی می گفت: «وقتی مادرم برای من لالایی و آواز می خواند، احساس می کردم که من تنها فرد جهان برای او هستم. احساس می کردم محافظت شده ام، دوست داشته می شوم و در صدای نرم مادرم پیچیده شده ام. این بهترین راه برای خوابیدن بود؛ و این گونه است که من نیز می خواهم فرزندانم هنگام خوابیدن این احساسات ناب را تجربه کنند». خواندن لالایی برای کودکان، کاری است که والدین در سراسر جهان انجام می دهند. متن ترانه لالایی شامل کلمات آرامش بخش است که هر کسی را به خوابی آرام می برد. ما به دلایل مختلف لالایی می خوانیم، برخی لالایی می خوانند تا میان کودک و فرهنگ و سنن خود ارتباط برقرار کنند و او را با دلیری ها و رشادت ها و بزرگ منشی های افراد معروف ملت و فرهنگ خود آشنا سازند و این صفات نیک را در فرزندشان نهادینه کنند. برخی لالایی می خوانند تا ویژگی های خوب و زیبای اخلاقی را از بدی ها و کینه و صفات زشت تمایز بخشند و فرق بین این مفاهیم را به کودکشان آموزش دهند. اشعار و مفاهیم ممکن است در هر ملت و فرهنگی متفاوت باشد اما در نهایت، همه ما یک چیز را می خواهیم، اینکه کودکمان را به راحتی و با احساس و احوال خوب بخوابانیم.

 

 

فواید لالایی های مادرانه در رشد کودک

Lullaby is a tradition sung all over the World in order to send children to sleep. لالایی، سنتی است که در سراسر جهان به منظور خواباندن کودکان به کار می رود. این سنت جهانی، اثرات مثبت و سازنده بسیاری بر کودکان دارد. از طریق پژوهش ها و تحقیقات علمی تأثیرات مثبت خواندن شعر برای کودکان به اثبات رسیده است. یافته های این پژوهش ها به شرح زیر می باشد:

 1. لالایی برای نوزادان و کودکان پسر و دختر، خوانده می شود.
 2. وقتی نوزادان از حرکات ناگهانی می ترسند و در اثر صدای ناگهانی، فشار خون و ضربان قلب آن ها بالا می رود، لالایی بلافاصله و مستقیماً فشار خون بالا که کودکان از آن رنج می برند را به سطح عادی می رساند و همین است که باعث می شود تا در مدت کوتاهی آرام شوند.
 3. لالایی دوره رشد سالم تری را برای کودک فراهم می کند.
 4. زبان لالایی ساده، شیرین و روان است. در نتیجه کودکان کلماتی را که خوانده می شوند، درک می کنند و خیلی سریع قادر به یادگیری آن ها در مدت زمان کوتاه خواهند بود.
 5. کودکی که با گوش دادن به لالایی های مادر، بزرگ می شود، ارتباطات بسیار سالم تری خواهد داشت.
 6. زمانی که کودک از طریق شعر با مادر ارتباط برقرار می کند، مراکز ادراک مربوطه در مغز کودک فعال شده و این منجر به درک سریع‌ تر اطلاعات مورد نظر توسط کودک می شود.
 7. برخی از عبارات در لالایی، مفاهیم زیادی را در مورد زندگی به کودکان منتقل می کند.
 8. لالایی برای کودکان، تنش موجود در آنان را کم می کند و به این ترتیب به خواب راحت تر کودکان کمک می کند.
 9. لالایی خواندن، در شکل گیری شخصیتی آرام تر در کودکان کمک می کند.

مادر، لالایی و رشد کودک

قصه صوتی؛ راهکاری مناسب برای پر کردن اوقات کودک قبل از خواب

قصه صوتی نوع جدیدی از قصه خوانی برای کودک می باشد. این قصه ها توسط هنرمندان با تجربه و متعهد، از قبل تولید شده اند تا به کمک مادران بیایند. قصه صوتی برای کودکان، در دسته های داستانی متفاوتی تولید می شود. از قصه های تاریخی گرفته تا قصه های تخیلی، علمی، رمانتیک و … .

این نوع از قصه ها می توانند برای اوقات قبل از خواب کودک بسیار کاربردی و مفید باشند. خانواده های دارای فرزند در سنین کودک و نوجوان، می توانند با استفاده از قصه های صوتی که با توجه به فرهنگ ها و قومیت های مختلف تولید شده اند، قصه صوتی متناسب با قومیت خود را تهیه نموده و به این ترتیب در آگاه سازی کودک نسبت به آداب و رسوم زیبا و جذاب قوم خود قدمی مؤثر بردارند.

قصه های صوتی برای کودکان

کتاب های مناسب برای کودکان و نوجوانان

در حال حاضر انواع کتاب ها برای سنین و سلایق مختلف در جامعه، تدوین شده و به چاپ رسیده است؛ اما این سؤال بسیار مهم مطرح است که آیا هر کتابی برای کودک یا نوجوان ما که در محدوده ای از سن و سال قرار دارد که شخصیت او شکل خواهد گرفت، مناسب خواهد بود یا خیر؟ والدین آگاه قبل از تهیه هر کتابی این سؤال را از خود می پرسند و به دنبال پاسخ آن خواهند بود. روانشناسان و مشاوران حوزه کودک و نوجوان توصیه می کنند در هنگام خرید کتاب های کودک و نوجوان، علاوه بر معتبر بودن ناشر کتاب، به بازه سنی مندرج بر روی کتاب توجه نمایند. سایت های بسیاری در امر تهیه و عرضه کتاب های کودک و نوجوان فعالیت می کنند. برخی از این کتاب ها شامل اشعار و داستان برای کودکان می باشند. یکی از سایت های معتبر در این زمینه سایت کتابچین است که والدین خوش ‌فکر می توانند با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن کتابچین، اقدام به دانلود و مطالعه کتاب های مناسب سن و علایق کودک یا نوجوان خود نمایند.

به اشتراک بگذارید :

 1. مینا صبوری گفت:

  من تازه بچم به دنیا اومده خیلی خوشحالم که این مطلب رو دیدم ممنون از شما

جدیدترین
پربازدیدترین