موقعیت فعلی شما : خانه/آموزش و تحصیل
209641
03 آذر 1398
آموزش «اصول ایمنی» در کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: امسال در کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم حدود هفت صفحه به مباحث و اصول ایمنی اشاره شده است.

به گزارش کودک پرس ، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره ایمنی دانش‌آموزان در فصل زمستان به ویژه با توجه به خبری که اخیراً از مسمومیت چندین دانش‌آموز با مونوکسیدکربن منتشر شد، اظهار کرد: مشکلات حوزه ایمنی به این موضوع برمی‌گردد که ایمنی را باور نداریم.

وی افزود: علی‌رغم اقدامات و تلاش‌های انجام شده جهت پیشگیری از وقوع این حوادث، باز هم مشاهده می‌کنیم که حتی در محیطی چون مدرسه به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی، حوادثی رقم می‌خورد.

ملکی با بیان اینکه بسیاری از ما تصور می‌کنیم حادثه فقط برای دیگران اتفاق می‌افتد، ادامه داد: باور نداریم حتی اگر من نوعی که کارشناس ایمنی هستم، غفلت کنم ممکن است دچار حادثه شوم؛ در حقیقت هرکسی که درگیر حادثه شده قطعاً یک جایی در کارش بی احتیاطی کرده است.

 

وی اضافه کرد: غیر از مدارس در حالت کلی برای اماکن تجمعی به دلیل حضور افراد و بالا رفتن ریسک خطر، اولویت خاصی وجود دارد، به ویژه دبستان‌ها که کودکان هفت، هشت، نه ساله در آنجا حضور دارند و نیازمند رسیدگی و فراهم شدن محیط امن توسط بزرگترها هستند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران تصریح کرد: مدرسه‌ای خوب است که به اولیا این اطمینان را بدهد که وقتی فرزندتان اینجاست، خیالتان راحت باشد که حادثه‌ای رخ نمی دهد زیرا ایمنی رعایت شده است.

وی افزود: البته در تهران اوضاع و احوال مدارس از این حیث قابل قبول است ولی متأسفانه گاهی از گوشه و کنار کشور اخبار ناراحت کننده‌ای همانند همین خبر اخیر مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان به علت گازگرفتگی را می‌شنویم.

 

* برخی تصور می‌کنند که موتورخانه و شوفاژ خطر مسمومیت ندارند!

ملکی با بیان اینکه برخی هموطنان ما در فصل سرما اشتباهی را مرتکب می شوند که به مدارس هم منحصر نیست، گفت: بسیاری از افراد تصور می‌کنند چون از موتورخانه و شوفاژ استفاده می‌کنند دیگر خطری پیرامون مسمومیت با گاز مونواکسید کربن متوجهشان نمی‌شود؛ در حالی که در این منازل و اماکن هم احتمال بروز حادثه وجود دارد؛ در حادثه اخیر گازگرفتگی در یک ساختمان مسکونی در منطقه پیروزی تهران، نصب غیرتخصصی دودکش منجر به انتشار گاز مونواکسیدکربن شده بود.

وی با تأکید بر اینکه باید به دانش‌آموزان آموزش‌های پیشگیرانه ایمنی داده شود، اظهار کرد: دنیا به این سمت می‌رود که آموزش‌ها را از سنین کودکی و مهدکودک شروع کنند؛ تغییر رفتاری و نهادینه شدن رفتارهای ایمنی از سنین کودکی ممکن و میسر است تا وقتی کودکان بزرگ می‌شوند در جوانی به ایمنی باور داشته باشند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران افزود: در سال‌های گذشته تعاملات خوبی با آموزش و پرورش داشتیم اما سال قبل تعامل گسترده و مطلوبی نداشتیم.

 

وی ادامه داد: خبر خوب اینکه امسال در کتاب آمادگی دفاعی پایه دهم  حدود هفت صفحه به مباحث و اصول ایمنی پرداخته شده است؛ این میزان کافی نیست اما همین هم خبر خوبی است که به این نقطه رسیده‌ایم؛ امیدواریم به حجم مباحث درسی افزوده شود و ما هم برنامه‌هایمان را در قالب دوره های آموزشی در مدارس دنبال کنیم.

 

 

 

منبع: فارس

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین