موقعیت فعلی شما : خانه/استانها
209616
02 آذر 1398
۵۷ کودک از مراکز شبه خانواده قزوین ترخیص شدند

مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: در سال جاری ۵۷ کودک تحت پوشش مراکز شبه خانواده استان ترخیص شده و به آغوش خانواده‌ها یا اقوام و آشنایان خود بازگشتند.

به گزارش کودک پرس ، علیرضا وارثی در بازدید هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین از شیرخوارگاه حلیمه(سلام‌الله علیها) افزود: استان قزوین دارای پنج مرکز نگهداری فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست است که یک مرکز دولتی و چهار مرکز دیگر خصوصی هستند.

وی اضافه کرد:از ابتدای سال تاکنون ۱۸۶ کودک در گروه‌های سنی مختلف در این مراکز پذیرش شدند.

وارثی با بیان اینکه ۵۷ نفر از این فرزندان ترخیص شده‌اند، ادامه داد:۶ تن از این افراد به خانواده‌های متقاضی، ۳۵ نفر به خانواده، ۱۱ نفر به اقوام نزدیک واگذار شدند و دو نفر زندگی مستقل یافته و سه نفر نیز به استان‌های دیگر منتقل شدند.

وی گفت:به هرکدام از کودکان این مراکز سالانه سرانه بیمه آتیه به مبلغ ۳۶۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

 

مدیرکل بهزیستی قزوین یادآور شد:همچنین در قالب طرح امدادگیران یا خانواده جایگزین که بر اساس آن نگهداری کودک در ازای پرداخت مبالغی به فامیل نزدیک او سپرده می‌شود به ازای هر فرزند ماهانه ۳۷۰ هزار تومان و همچنین ۱۰۸ هزار تومان مستمری پرداخت می‌شود.

وارثی اظهار داشت:هزینه ترخیص به ازای هر فرزند ۲۰ میلیون تومان است که در سال جاری برای پنج فرزند انجام شده است.

وی با بیان اینکه هزینه پوشاک فرزندان با توجه به مقطع تحصیلی کودکان پرداخت می‌شود، گفت: هزینه ارتقای تحصیلی و آموزش نیز به ازای هر فرزند ۵۰۰ هزار تومان است.

 

وارثی، مبلغ یارانه به مراکز غیر دولتی به ازای هر کودک را نیز ۴۲۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: البته این هزینه برای کودکان معلول ۵۷۰ هزار تومان است و هم اکنون ۲۰ کودک معلول در این مراکز نگهداری می‌شود.

مدیرکل بهزیستی قزوین با بیان اینکه منابع استان قزوین کفاف هزینه‌های آسیب‌های اجتماعی را نمی‌دهد، افزود: اگر حضور خیران در کمک به اینگونه موسسات نباشد بار زیادی بر دوش دولت خواهد بود.

وی با اشاره به افزایش مددجویان تحت پوشش از ۶ هزار به ۲۱ هزار نفر افزود: اعتبارات جاری بهزیستی در این مدت از هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به ۱۷ میلیارد تومان رسیده اما به موازات آن تورم هم رشد کرده و از بار مشکلات کم نشده است.

 

در حال حاضر ۲۶۰ فرزند بی سرپرست و بدسرپرست در مراکز شبه خانواده استان قزوین نگهداری می‌شوند.

 

 

 

منبع: ایرنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین