موقعیت فعلی شما : خانه/استانها
209347
25 آبان 1398
افتتاح اولین کتابخانه تخصصی کودک در خراسان جنوبی

دیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: کتابخانه تخصصی کودک به مساحت ۲۰۰ مترمربع در دهه فجر امسال در شهرستان طبس افتتاح می‌شود.

به گزارش کودک پرس ، محمدرضا رضایی، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: هفته کتاب و کتابخوانی فرصتی است تا بتوانیم اقدامات خود را به جامعه بازگو کرده و لازم است توجه اقشار مختلف جامعه و بخش‌های مختلف به این بخش فرهنگی جلب شود.

وی با بیان اینکه دشمن درصدد است به انقلاب ضربه وارد کند، افزود: دشمن با ایجاد چالش‌های اقتصادی درصدد دلسرد کردن مردم از انقلاب است که در این راستا مدیران فرهنگی باید این حساسیت را داشته و این موقعیت را درک کنند که حوزه فرهنگی و اجتماعی بسیار تاثیرگذار است.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه دشمن درصدد ضربه زدن به اصالت فرهنگی و فرهنگ و تمدن ماست، افزود: نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور از جمله نهادهایی است که حوزه نفوذ شهری و روستایی و یا حتی در بخش‌ها و در میان اقشار مختلف جامعه دارد.

رضایی با بیان اینکه اگر کتاب در جامعه نفوذ کند، بخش عمده‌ای از مشکلات فرهنگی حل خواهد شد، تصریح کرد: اگر به وظیفه خود به درستی عمل کنیم، بخشی از حوزه فرهنگ را بیمه خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های این هفته اظهار کرد: بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب با شعار “حال خوش خواندن” از ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه در استان همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی بیان کرد: تجدید پیمان با شهدا، دیدار با خانواده شهید مدافع حرم، دیدار با نماینده ولی فقیه، اجرای نشست کتابخوان ویژه فرهیختگان، اجرای یک برنامه شاخص فرهنگی در هر شهرستان، برگزاری دوره آموزشی ویژه  کارمندان دستگاه‌های اجرایی استان، استفاده از تریبون نماز جمعه برای ارائه اقدامات، بازدید از کانون هموفیلی استان و اهدای کتاب و بازدید و اهدای کتاب به مرکز امام علی(علیه‌السلام) بیرجند از جمله برنامه‌های این هفته است.

رضایی ادامه داد: ۲۹ آبان ماه برنامه گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار در سالن گلبانگ کتابخانه الغدیر برگزار خواهد شد و همچنین برگزاری جشنواره کتاب‌های دست‌ساز در سربیشه و جشنواره قصه‌گوها و جشنواره شن‌های رنگی در طبس از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

وی اظهار کرد: حضور در بیمارستان‌ها برای اهدای کتاب ویژه کودکان، برگزاری تورهای کتابخانهگردی با محوریت بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها، برگزاری جلسات قصه‌خوانی و کتابخوانی برای کودکان و برگزاری ۱۱۵ نشست کتابخوان مدرسه‌ای در هفته کتاب از دیگر برنامه‌هاست.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به اجرای معرفی کتاب با حضور نابینایان و ناشنوایان و اجرای برنامه‌هایی در کتابخانه‌های روستایی از دیگر برنامه‌هاست، تصریح کرد: همزمان با هفته کتاب، جرائم دیرکرد امانت کتاب در تمامی کتابخانه‌های استان از ۱۸ لغایت ۳۰ آبان‌ماه با شرط بازگشت اصل مدرک، بخشوده می‌شود.

رضایی با اشاره به بهسازی چهار کتابخانه عمومی با اعتبار ۷۹۰ میلیون تومان، بیان کرد: طی یک سال گذشته هفت کتابخانه با اعتبار ۷۶۸ میلیون تومان در سطح استان افتتاح شده است.

وی با اشاره به افتتاح هفت کتابخانه تا دهه فجر امسال، گفت: برای تکمیل این کتابخانه‌ها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است و در پنج سال اخیر خیران بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان به کتابخانه‌های استان کمک کرده‌اند.

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه این نهاد ۳۸ پروژه فعال در دست اقدام دارد که ۲۴ پروژه احداث و توسعه است که میانگین پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی دارد، تصریح کرد: سرانه فضای کتابخانه‌های مرکز استان تا پایان امسال از چهار هزار مترمربع به شش هزارمترمربع افزایش می‌یابد.

رضایی ادامه داد: در حال حاضر میانگین سرانه کشوری به لحاظ زیربنای کتابخانه‌ها ۱٫۷۴ مترمربع بوده که این میزان در خراسان جنوبی ۳٫۲۰ مترمربع است و همچنین سرانه کشوری به لحاظ تعداد اعضای کتابخانه‌ها سه نفر است اما این میزان در خراسان جنوبی ۷٫۴۳ نفر است.

وی افزود: تعداد منابع کتابخانه‌ها در کشور ۱٫۲۰ و در استان ۰٫۵۲ بوده و از نظر سرانه زیربنا، ۳٫۲۰ بوده که این میزان در استان ۳٫۷۴ است.

 

شهرداری‌ها ۵۰ درصد تعهدات قانونی خود را پرداخت کرده‌اند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی تصریح کرد: نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی استان باید از محل درآمد شهرداری‌ها تامین شود که از سال ۸۴ شهرداری‌های استان میانگین ۵۰ درصد تعهدات قانونی خود را به کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت کرده‌اند.

رضایی با اشاره به تعامل خوب شهرداری بیرجند با نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، خاطرنشان کرد: این سهم نیم درصد ۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان است که تاکنون از این میزان ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت شده و بیش از سه میلیارد تومان به نهاد کتابخانه‌های عمومی استان بدهکار هستند.

 

 

 

منبع: ایسنا

 

به اشتراک بگذارید :

جدیدترین
پربازدیدترین