موقعیت فعلی شما : خانه/کودکان خلاق/مقالات
147264
۲۶ اسفند ۱۳۹۶

راههای خلاقانه برای جلوگیری از بی حوصلگی کودکان در سفر

به کودکان پیشنهاد بازی‌هایی را بدهید که داخل ماشین امکان انجام آن وجود دارد. در ماشین، مسابقه راه بیاندازید؛ مسابقاتی مثل شمردن نام شهرها با حروف مشخص مثلا از کودک خود بخواهید که با حرف آخر هر شهری، نام شهر دیگری را بگوید.

به گزارش خبرگزاری کودک و نوجوان ، فرض کنید در یک سفر جاده‌ای با خانواده‌تان هستید و بعد از مدتی تنها چیزی که می‌شنوید صدای بچه‌ها از صندلی عقب است که می‌گویند: کی می‌رسیم؟ من خسته شدم! از آنجایی که کودکان زودتر از بزرگترها از یک نواختی خسته می‌شوند، تلاش کنید با برنامه ریزی مناسب، تنوع کافی را در ماشین برای آنها فراهم کنید. در ادامه چند راه کار برای جلوگیری از بی‌حوصلگی و خستگی کودکان در سفر پیشنهاد می‌شود.

– می‌توانید قبل از حرکت با تهیه اسباب بازی‌های مناسب این تنوع را خلق کنید؛ اسباب بازی‌هایی مانند پازل، ماشین‌های کوچک، عروسک، کتاب، مجله، دفتر نقاشی و دیگر وسایلی که حجم کمی دارند ولی به هنگام طولانی شدن مسافرت، روحیه تازه‌ای به کودکان می‌دهند.

– به بچه‌ها اجازه دهید مقصدهایی که دوست دارند را روی نقشه پیدا کنند و نشانتان دهند. این کار علاقه‌شان رادر طول سفر حفظ می‌کند.

– اجازه دهید هرکدام از بچه‌ها یک خوراکی ویژه که در روزهای عادی اجازه‌ی خوردنش را ندارند از سوپرمارکت انتخاب کنند. به آنها بگویید که اگر در طول سفر خوب رفتار کنند این خوراکی نصیبشان می‌شود.

– در صورت امکان هر چند ساعت یک بار توقف کنید تا هم خستگی خودتان زدوده شود و هم کودکان هوای تازه‌ای را دریافت کنند.

– از بچه‌ها بخواهید اطلاعاتی راجع به جاهایی که قرار است بازدید کنید و چیزهایی که انجام بدهید جمع کنند. لیستی درست کنند و در طول سفر کارهای انجام شده را در لیست تیک بزنند.

– به کودکان پیشنهاد بازی‌هایی را بدهید که داخل ماشین امکان انجام آن وجود دارد. در ماشین، مسابقه راه بیاندازید؛ مسابقاتی مثل شمردن نام شهرها با حروف مشخص مثلا از کودک خود بخواهید که با حرف آخر هر شهری، نام شهر دیگری را بگوید. در سنین بالاتر می‌توانید مشاعره راه بیاندازید. همچنین می‌توانید از آنها بخواهید که با کلمات پیشنهادی شما قصه بسازند یا شعر کودکانه ناقصی را کامل کنند. به بچه‌ها یک دوربین دیجیتال کوچک یا اگر ممکن نیست یک دوربین دست دوم بدهید. آنها می‌توانند از جاهایی که بازدید می‌کنید عکس بگیرند و با این کار سرگرم شوند.

– اگر فرزندان شما در سنین مدرسه هستند، با دادن اطلاعات درباره شماره ماشین‌ها و شهرهای مربوطه، هم اطلاعات آنها را در این زمینه افزایش دهید و هم برای مدتی آنها را سرگرم کنید.

– زمانی که کودکان سروصدا راه می‌اندازند، برای آنها توضیح دهید که ممکن است باعث کاهش تمرکز راننده شود و این مساله برای همه خطرناک است.

– در طول مسیر از سی دی یا کاست‌های اشعار کودکانه و قصه، استفاده کنید.

– خوراکی‌های مناسب همراه داشته باشید و در فاصله زمانی مناسب با در اختیار گذاشتن آنها، ذائقه و روحیه کودکان را تنظیم کند.

– در صورت امکان هر چند ساعت یک بار توقف کنید تا هم خستگی خودتان زدوده شود و هم کودکان هوای تازه‌ای را دریافت کنند.با این کارها هم خودتان در طول سفر خسته و بی حوصله نمی‌شوید و هم کودکانتان از سفر لذت می‌برند.

 

 

به اشتراک بگذارید :

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر:
نام:
ایمیل:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

جدید ترین